2017 H θάλασσα όπως τη θυμάμαι

Φέτος, είναι μια σημαντική χρονιά για το Μουσείο μας, γιατί μεταξύ άλλων έργων φιλοξενούνται δύο πολύ σημαντικά, η “Μεγάλη Θαλασσογραφία” και το “Ουράνιο Τόξο”, με τα οποία ο καλλιτέχνης εκπροσώπησε την Ελλάδα στη Μπιενάλε της Βενετίας το 1986, με τη γνωστή διεθνή επιτυχία της «Ζωντανής του Ζωγραφικής».
Συγχρόνως παρουσιάζονται εικόνες της θάλασσας, κάτι που απασχολεί τον καλλιτέχνη από το 1979 έως σήμερα. Οι σχέσεις του Τσόκλη με τη θάλασσα είναι τόσο πνευματικές, όσο και φυσικές.
Όλα αυτά τα χρόνια ο καλλιτέχνης, δημιουργεί τη δική του θάλασσα, προσπαθώντας να μεταφέρει την πνευματική δόνηση που του προκαλεί. Μια θάλασσα από ατσάλι, μια θάλασσα καθρέφτη, μια θάλασσα μολυβένια. Μια θάλασσα άυλη και αιθέρια, μια θάλασσα ανάλυσης. Αλλά παράλληλα και μια θάλασσα πραγματική, που ανασυντίθεται με την ύλη, με το χρώμα δηλαδή, το νερό, την πέτρα, τον καθρέφτη.
Ο καλλιτέχνης, λέει χαρακτηριστικά:
«Επιθυμία μου είναι, να φέρω τη Θάλασσα μέσα στο Μουσείο, αλλά μη μπορώντας, φέρνω την εικόνα της,όχι όπως είναι, αλλά όπως τη θυμάμαι και όπως μπορώ».
Και πραγματικά το κατορθώνει, δημιουργώντας πότε νέα έργα και πότε ξανασυνθέτοντας παλαιότερα, και αυτό μέσα σε μια “μεγάλη γενναιοδωρία του γαλάζιου”, με το δικό του ιδιαίτερο και μοναδικό Ποιητικό τρόπο έκφρασης και δημιουργίας.

Εκδηλώσεις στο Μουσείο

Εικαστικά εργαστήρια για παιδιά 6-12 ετών,
κάθε Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο 6.30- 8.30μ.μ.

Ειδικές ξεναγήσεις στα γαλλικά ολλανδικά, κατόπιν ραντεβού στο τηλ. 22830 51009

30 - 31 Ιουλίου 2017
Φιλοξενία του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Σύρου, με ένα διήμερο προβολών στον προαύλιο χώρο του Μουσείου.

18-19 Aυγούστου 2017
Φιλοξενία του ΑthensDigitalArtsFestival με ειδικό πρόγραμμα δημιουργίας ψηφιακής εικόνας για παιδιά και ενήλικες και παράλληλες προβολές.